Koncepcja

Na początku było Słowo.

Aaa nie. To nie tak :).

Na początku był pomysł na dom. Dom miał mieć elementy inteligentności. Elementy inteligentności nie miały być zbyt inteligentne. Ot takie tam - wykorzystanie gotowych elementów Giry albo Berkera i pobawienie się nimi w ramach hobby.

Ale Pojawił się człowiek (...) - Robert mu było na imię. No i powiedział, "nieeee nieeee, Gira droga jest - są lepsze rozwiązania". I tak od słowa do słowa powstał pomysł zrobienia instalacji inteligentnej dla całego domu opartej o zupełnie niemarkowe rozwiązania. Po przemyśleniu nie uwierzyłam. Wyszło mi, że jakby taka Gira (bądź co bądź z gwarancją) nie zadziałała to co najwyżej nie będę mieć zabawki, jeśli natomiast nie wyjdzie nam coś robionego samodzielnie to dużo świeczek będę musiała kupować żeby światło w domu mieć. Może nawet trzeba będzie kupić całą fabrykę wosku :).

Ale człowiek uparty był. Więc powstał pomysł realizacji równolegle instalacji tradycyjnej oraz inteligentnej dla całości. Niby koszt większy ale jednak bezpieczeństwo jakieś jest :). Niestety upartość nie jest jedynie moją cechą i człowiek zrobił prototyp włączania światła. Na prototyp składały się: lampa sufitowa, lampa podłogowa, lampka przykręcana do stołu i do tego kilka włączników zmontowanych na pajęczynkę w tekturowym pudełku i czujnik ruchu jako włączniki. I człowiekowi zadziałało.

I tak zaczął się kolejny etap: cała instalacja jest najinteligentniejsza i nie przepłacona. Nie może być przepłacona skoro zbieram na fabrykę wosku :) (knoty robimy sami :) ). Obecnie plan wygląda tak:

  • Wszystkie włączniki, światła, czujniki, urządzenia podpięte do instalacji superinteligentnej (rodzaje urządzeń w dziale "Urządzenia").
  • Całość sterowana 6 centralami (człowiek się upiera że 7, mi wychodzi 6 ale nie ma problemu żeby każdą z 6 rozmnożyć na 2 jakby się okazało, że kabli za dużo mamy i nie ma ich gdzie wpiąć).
  • Każda centrala to Arduino Mega z dodatkami. Na początku miało być zwykłe Arduino ale to dla nas za mała skala (za mało wejść :) ).
  • Komputerek komunikujący się z centralami, umożliwiający ich konfigurację, itp.
  • Kilka "drobnych" dodatków jak np. instalacja audio :)
I do tego dużo nadziei że zadziała. Tzn. oficjalnie pewności ;).