Urządzenia

W naszej instalacji planowane są następujące urządzenia sterujące:
  1. .:WŁĄCZNIKI:. W przyjętym rozwiązaniu włączniki mogą być zarówno jedno jak i bistabilne. Ze względów estetycznych zostały wybrane włączniki monostabilne :). Plan jest taki, że będą szklane płytki na których będą zamontowane okrągłe, matowe włączniki monostabilne. A może drewniane płytki? W każdym razie o wymiarach 20*16cm montowane w pionie :).
  2. .:INTERFEJS WWW (tablety/komórki/laptopy):. Jest takie założenie, że kiedyś dopracujemy się interfejsu WWW umożliwiającego sterowanie urządzeniami oraz odczytywanie parametrów. Zapewne na początku interfejs tekstowy będzie podstawowy (już jest na potrzeby testów), natomiast docelowo interfejs powinien umożliwiać sterowanie w sieci lokalnej także z dowolnego zautoryzowanego urządzenia. Brzmi pięknie :).
  3. .:ODBIORNIKI IR:. Zdecydowanie pomysł Roberta, ja jestem w wiecznym konflikcie z wszelkimi pilotami :). Zresztą uważam, że jak już będzie jakiś interfejs WWW to po co piloty? Wydaje mi sie, że nawet wolałabym interfejs tekstowy biorąc pod uwagę, że jak dotąd żaden pilot nie robił tego co mi się wydaje że zrobi po przyciśnięciu jakiegoś przycisku... ;)

Urządzenia sterowane:
  1. .:OŚWIETLENIE:. Oświetlenie jest sterowane poprzez przekaźniki 12V/230V. Każdy obwód posiada osobny adres. Nie wiem czy nie poszliśmy zbyt ambitnie - zwłaszcza na poddaszu - ponieważ praktycznie każdy punkt świetlny można sterować osobno. Na pewno umożliwi to robienie scen świetlnych oraz dostosowanie oświetlenia do oczekiwań użytkowników ale zastanawiam się czy to nie jest przerost formy nad treścią. Ale czego się nie robi w ramach hobby :).
  2. .:OGRZEWANIE:. Ponieważ ogrzewanie ma być zrealizowane jako nadmuchowe to sterowanie będzie możliwe poprzez sterowanie piecem oraz sterowanie otwarciem kratek (nawiewnych i wywiewnych). Każda kratka ma mieć niezależne sterowanie. Już cieszymy się na lata zabawy podczas konfiguracji w trakcie której będziemy na przemian marznąć i się przegrzewać :).
  3. .:ZASILANIE:. Zasilanie podobnie jak oświetlenie jest sterowane przekaźnikami. Z tym, że w tym przypadku z reguły są to przekaźniki montowane w szafie elektrycznej oraz większej mocy - w oświetleniu są miniaturowe i takie same dla każdego punktu świetlnego. W przypadku zasilania największe to 230/400 (sterowanie trójfazowym zasilaniem - np. do pompy).
  4. .:PODLEWANIE:. Podlewanie jest sterowane elektrozaworami. W przypadku podlewania korzystającego z wody deszczowej dodatkowo jest sterowane zasilaniem (konieczne jest uruchomienie pompy oraz otwarcie odpowiednich elektrozaworów w odpowiednim czasie). 

Czujniki (de facto także urządzenia sterujące):
  1. .:KONTRAKTRONY:.  Są zamontowane w oknach i drzwiach. Podstawowa funkcja jest oczywista - wychodząc z domy wiemy do którego okna trzeba się przebiec ;). Dodatkowo można monitorować kto wyjada z lodówki po nocach ;).
  2. .:CZUJNIKI RUCHU:. Czujniki ruchu mają być zastosowane w każdym pomieszczeniu i mają pozwalać na realizację reguł dla anonimowych użytkowników (włączanie światła, itp.)
  3. .:CZUJNIKI TEMPERATURY:. Czujniki temperatury będą instalowane w każdym pomieszczeniu (w niektórych więcej niż jedna sztuka). Dodatkowo czujniki temperatury znalazły się już na płytkach O1 co ma pozwalać na monitorowanie pracy przekaźników (to chyba przesada, ale co nią nie jest w tej instalacji? :) ).
  4. .:CZUJNIKI RFID:. Czujniki RFID mają być zamontowane w kluczowych miejscach - przejściach, drzwiach, itp. Zgodnie z planem każdy z domowników będzie mieć swój tag RFID pozwalający na skonfigurowanie działania domu zgodnie z oczekiwaniami użytkownika :). Jak wszystko wyjdzie zgodnie z planem to także dla gości będą dostępne tagi RFID :).
  5. .:CZUJNIKI ODLEGŁOŚCI:. Czujniki odległości będą sprawdzać czy kotka sąsiada trzyma się w odpowiedniej odległości od naszych budek dla ptaków :). No dobra - jeszcze nie wymyśliliśmy jak to zrealizować ;). W związku z tym jak na razie czujniki odległości są testowane do mierzenia poziomu wody w zbiornikach na deszczówkę oraz w przepompowni ścieków :).
  6. .:CZUJNIKI DYMU:. Na razie nie przetestowane wystarczająco ale w zamierzeniach mające spowodować alarm w przypadku zadymienia.
  7. .:CZUJNIKI NATĘŻENIA ŚWIATŁA:. Konieczne aby nasz najinteligentniejszy dom wiedział czy ma włączać oświetlenie jak przechodzi pan lub pani z czujnikiem RFID schowanym w kapciach czy może nie włączać bo jest wystarczająco jasno :).
  8. .:CZUJNIKI PRZEPŁYWU PRĄDU:. Trzeba mierzyć ile nasze pomysły nas kosztują :). A przy okazji powinno się dać zidentyfikować wszystkie zostawione w gniazdkach ładowarki, itp. Jak na razie planowane na każdy obwód osobno (ale wewnątrz obwodów już nie dzielimy :) ).
  9. .:CZUJNIKI PRZEPŁYWU GAZU:. A konkretnie jeden czujnik. Mierzący zużycie gazu i dublujący odczyty z gazomierza. W naszym przypadku urządzeń gazowych nie będzie dużo :).
  10. .:CZUJNIKI PRZEPŁYWU WODY:. Każda łazienka ma mieć swój czujnik przepływu wody działający jak sublicznik. Dodatkowo czujnik dla kuchni oraz innych głównych odbiorników wody jak np. podlewanie czy woda do garażu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz