Przepompownia czyli szambo

Do domu jest doprowadzona kanalizacja ciśnieniowa, która wymaga studzienki (przepompowni) z pompą rozdrabniająca oraz wtłaczającą ścieki do kanalizacji. Ciekawostka: kanalizacja jest prowadzona rurką elastyczną o średnicy 5cm (średnica na początku nieco mnie zdziwiła :) ). Standardowo pompa taka jest sterowana pływakiem reagującym na trzy stany:

  • wysoki poziom = zacznij pompować, 
  • niski poziom = koniec pompowania,
  • bardzo wysoki poziom = włącz alarm (albo pompa nie daje rady wypompować tego co spływa albo się zepsuła).

U nas oprócz pływaka jest zamontowany ultradźwiękowy czujnik odległości mierzący poziom ścieków, zawierający także czujnik temperatury. Sterowanie oparte ma być właśnie na tym czujniku. Pływak także jest zamontowany ale będzie prawdopodobnie wykorzystywany jako dodatkowe źródło informacji. Całkowita wysokość studzienki to 5m (10 kręgów po 0,5m); poziom ścieków powinien się zmieniać w zakresie ok. 3,2-4,7m; czujnik dokonuje pomiarów z dokładnością 2,5cm.


Czujnik odległości z czujnikiem temperatury zamontowany do wysięgnika. Jak widać Robert wszystko robi w białych rękawiczkach ;).


Czujniki na wysięgniku przymocowane do studzienki:


Montaż w studzience musi być zakończony testami: :)


Nasze szambo ma swój własny serwer HTTP :D (18 grudnia 2011):

15 komentarzy:

  1. Mam obecnie bardzo podobną instalację szamba - spisuje się nawet dobrze, tylko te koszty wywozu ścieków są według mnie zbyt wysokie. Nie wiem czy jest sens nadal wydawać na to pieniądze czy zdecydować się na POŚ. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dosyć ciekawe podszedłeś do tematu. Szambo to najlepsze rozwiązanie obecnie. Wg mnie sto razy lepsze niż przydomowa oczyszczalnia.

    OdpowiedzUsuń
  3. To jest przepompownia do kanalizacji ciśnieniowej...

    OdpowiedzUsuń
  4. Też mam takie zdanie, że szambo to jedna z lepszych rzeczy na jaką możecie postawić, szczególnie jeżeli chodzi o szamba betonowe

    OdpowiedzUsuń
  5. Decydując się na szambo warto jest regularnie dbać o jego opróżnianie. Do tego celu wykorzystuje się urządzenie - pompę zatapialną do wody https://www.dostudni.pl/pompy-zatapialne-do-wody,c9.html. Taka pompa świetnie sprawdza się przy samodzielnym wypompowywaniu brudnej wody, czy też ścieków.

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajnie się to sprawdza. Tak samo jak przydomowa oczyszczalnia ścieków:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

    OdpowiedzUsuń
  8. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  9. W sumie u mnie na działce jest szambo i jestem zdania, że działa ono znakomicie. Tym bardziej, że mam jeszcze do tego pompę fekalną https://www.dostudni.pl/pompy-fekalne,b70.html więc na dobrą sprawę wiem, że jestem w stanie zapwnić porządek w szambie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Faktycznie bardzo fajne rozwiązanie i muszę przyznać, że jak najbardziej warto jest się nim zainteresować. Ja całkiem niedawno po przeczytaniu https://fajnyogrod.pl/porady/jaka-pompe-do-deszczowni-kupic-_wp20/ już teraz wiem jaką pompę do deszczowni muszę kupić bo chcę ją magazynować.

    OdpowiedzUsuń
  11. W sumie sama zasada działania nie jest mi potrzebna i dla mnie liczy się to, aby całość działała jak najlepiej. Z całą pewnością mogę każdemu polecić ofertę hydraulika https://hydraulikon.pl/oferta/ gdyż wiem, że wykonuje on te prace bardzo dokładnie.

    OdpowiedzUsuń
  12. Zdecydowanie takie decyzje to już jest nasza indywidualna sprawa, ale czego byśmy nie wybrali to warto jest wiedzieć komu takie prace zlecić. Ja jestem bardzo zadowolona z usług hydraulika https://fachowenaprawy.pl/ którego oczywiście każdemu polecam.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawe podejście. Według mnie przydomowe szambo jest lepsze niż przydomowa oczyszczalnia ścieków. Super wpis

    OdpowiedzUsuń