Przepompownia czyli szambo

Do domu jest doprowadzona kanalizacja ciśnieniowa, która wymaga studzienki (przepompowni) z pompą rozdrabniająca oraz wtłaczającą ścieki do kanalizacji. Ciekawostka: kanalizacja jest prowadzona rurką elastyczną o średnicy 5cm (średnica na początku nieco mnie zdziwiła :) ). Standardowo pompa taka jest sterowana pływakiem reagującym na trzy stany:

 • wysoki poziom = zacznij pompować, 
 • niski poziom = koniec pompowania,
 • bardzo wysoki poziom = włącz alarm (albo pompa nie daje rady wypompować tego co spływa albo się zepsuła).

U nas oprócz pływaka jest zamontowany ultradźwiękowy czujnik odległości mierzący poziom ścieków, zawierający także czujnik temperatury. Sterowanie oparte ma być właśnie na tym czujniku. Pływak także jest zamontowany ale będzie prawdopodobnie wykorzystywany jako dodatkowe źródło informacji. Całkowita wysokość studzienki to 5m (10 kręgów po 0,5m); poziom ścieków powinien się zmieniać w zakresie ok. 3,2-4,7m; czujnik dokonuje pomiarów z dokładnością 2,5cm.


Czujnik odległości z czujnikiem temperatury zamontowany do wysięgnika. Jak widać Robert wszystko robi w białych rękawiczkach ;).


Czujniki na wysięgniku przymocowane do studzienki:


Montaż w studzience musi być zakończony testami: :)


Nasze szambo ma swój własny serwer HTTP :D (18 grudnia 2011):

4 komentarze:

 1. Mam obecnie bardzo podobną instalację szamba - spisuje się nawet dobrze, tylko te koszty wywozu ścieków są według mnie zbyt wysokie. Nie wiem czy jest sens nadal wydawać na to pieniądze czy zdecydować się na POŚ. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dosyć ciekawe podszedłeś do tematu. Szambo to najlepsze rozwiązanie obecnie. Wg mnie sto razy lepsze niż przydomowa oczyszczalnia.

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest przepompownia do kanalizacji ciśnieniowej...

  OdpowiedzUsuń
 4. Też mam takie zdanie, że szambo to jedna z lepszych rzeczy na jaką możecie postawić, szczególnie jeżeli chodzi o szamba betonowe

  OdpowiedzUsuń